9 věcí, které vám minimalismus v životě zjednoduší

Když se nám život zdá příliš komplikovaný, máme tendenci se vyhýbat důležitým činnostem, odkládat klíčová rozhodnutí a chronicky prokrastinovat. Minimalismus v životě dokáže nastartovat proces, který změní naše každodenní návyky a podvědomé vzorce chování. Dáme-li mu příležitost, pomůže nám projasnit myšlenky, uklidit si v hlavě a přehodit starou a rezavou výhybku z polohy „přežívat“ do polohy „skutečně žít“. Tak proč si realitu v rámci možností nezjednodušit?

1. Utratíte méně peněz

Když se zeptáte některého ze současných minimalistů na finance, pravděpodobně vám začne vášnivě vyprávět o tom, jak mu přechod od materialismu k jednoduchosti snížil celkové životní náklady, urychlil splácení dluhů a pomohl získat kontrolu nad svým bankovním kontem. Vlastnit méně věcí a dělat méně aktivit přináší úlevu nejen pro vás, ale i pro vaši peněženku.

2. Zvýší se vaše produktivita

Možná si myslíte, že když děláte více činností naráz (multi-tasking), více toho stihnete. Opak je ale pravdou, jak zjistila Americká psychologická asociace v jedné ze svých studií. Lidé, kteří se plně soustředili jen na jednu činnost (single-tasking), byli ve výsledku až o 40% produktivnější. Máte-li toho na svých bedrech příliš, zkuste se zaměřit jen na to podstatné a všemu ostatnímu řekněte „sbohem“.

3. Budete méně vystresovaní

Stres je neviditelný a tichý zabiják způsobující široké spektrum nemocí, kterých si zpočátku ani nemusíme být vědomi. Při dlouhodobém vlivu může napáchat nevratné škody na fyzickém těle a dostat nás do vážných psychických problémů. Zato v životě, kterému dominuje minimalismus, rovnováha, smysluplnost a jasně dané priority, nezbývá pro stres téměř žádný prostor.

4. Snadněji uklidíte domácnost

Víte, kolik času strávíte týdně úklidem domácnosti? A jaký kus života vám sebere úklid za celý rok? Když má člověk méně věcí, na které sedá prach a špína, logicky má rychleji uklizeno. Není lepší věnovat volný víkend rodině a přátelům, než prachovce a vysavači?

5. Přestanete hledat věci

„Kam jsem zase dal ten …?“ „Neviděla jsi moje …?“ Pokud vám tyto otázky přijdou důvěrně známé, pravděpodobně toho máte doma příliš a ztrácíte přehled, kam jste co odložili. Můžete si být jistí, že v jednoduché minimalistické domácnosti, kde každá věc má své místo, je už nikdy neuslyšíte.

6. Oprostíte se od minulosti

Sentimentální předměty si často necháváme jen proto, že se k nim váže silné citové pouto a vyvolávají v nás emoce. Místo toho, abychom milovali lidi, dáváme svou lásku, čas a energii věcem. Tyto předměty vás můžou podvědomě držet v minulosti a bránit vám udělat krok vpřed vstříc lepším zítřkům. Zbavit se jich nemusí být snadné, když to ale dokážete, možná si začnete více užívat tady a teď.

7. Přestanete se srovnávat s ostatními

Viděli jste vtipnou americkou komedii Keeping up with the Joneses? Obyčejný manželský pár z předměstí v ní zjišťuje, že udržet krok se svými sousedy Jonesovými není vůbec jednoduché. Tahle srovnávací hra ale nemá žádné vítěze, jen poražené. Podrývá naši sebehodnotu a přiživuje touhu vlastnit více, mít nejnovější verzi čehokoliv a být lepší než „oni“. Vztyčte bílou vlajku a odstupte z nesmyslného boje. Prostě buďte sami sebou.

8. Získáte čas na to, co je důležité

Pokaždé, když odpovíme „ano“ na nějakou žádost, prosbu nebo nabídku, dáváme protistraně to nejdražší, co máte – náš čas. Vyslovit „ano“ netrvá déle jak vteřinu, následky nás však můžou pronásledovat roky. Je v pořádku říkat „ano“ na to, co je důležité. A právě v tom spočívá umění minimalismu – říkat „ne“ a být si vědom toho, co mému životu nepřináší přidanou hodnotu.

9. Budete svobodnější

Lehkost, kterou pociťují zkušení minimalisté každé ráno, když se probudí do nového dne a vědí, že bude skvělý už jen proto, že si ho nebudou zbytečně komplikovat, je vysvobozující. Schopnost nechat odejít, vzdát se toho, co nedává smysl, uvědomit si skutečné hodnoty a být nad věcí – to je svobodný život minimalisty.

Chcete si zjednodušit život? Zkuste Výlety do přítomnosti.

1 komentář

  1. Moc se mi to líbí. Děkuji. Opravdu se cítím svobodněji. A větu Lehkost,… každé ráno, když se probudím…si chci udržet, dává mi křídla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *