9 věcí, které vám minimalismus v životě zjednoduší

Když se nám život zdá příliš komplikovaný, máme tendenci se vyhýbat důležitým činnostem, odkládat klíčová rozhodnutí a chronicky prokrastinovat. Minimalismus v životě dokáže nastartovat proces, který změní naše každodenní návyky a podvědomé vzorce chování. Dáme-li mu příležitost, pomůže nám projasnit myšlenky, uklidit si v hlavě a přehodit starou a rezavou výhybku z polohy „přežívat“ do polohy „skutečně žít“. Tak proč si realitu v rámci možností nezjednodušit?

1. Utratíte méně peněz

Když se zeptáte některého ze současných minimalistů na finance, pravděpodobně vám začne vášnivě vyprávět o tom, jak mu přechod od materialismu k jednoduchosti snížil celkové životní náklady, urychlil splácení dluhů a pomohl získat kontrolu nad svým bankovním kontem. Vlastnit méně věcí a dělat méně aktivit přináší úlevu nejen pro vás, ale i pro vaši peněženku.

2. Zvýší se vaše produktivita

Možná si myslíte, že když děláte více činností naráz (multi-tasking), více toho stihnete. Opak je ale pravdou, jak zjistila Americká psychologická asociace v jedné ze svých studií. Lidé, kteří se plně soustředili jen na jednu činnost (single-tasking), byli ve výsledku až o 40% produktivnější. Máte-li toho na svých bedrech příliš, zkuste se zaměřit jen na to podstatné a všemu ostatnímu řekněte „sbohem“.

3. Budete méně vystresovaní

Stres je neviditelný a tichý zabiják způsobující široké spektrum nemocí, kterých si zpočátku ani nemusíme být vědomi. Při dlouhodobém vlivu může napáchat nevratné škody na fyzickém těle a dostat nás do vážných psychických problémů. Zato v životě, kterému dominuje minimalismus, rovnováha, smysluplnost a jasně dané priority, nezbývá pro stres téměř žádný prostor.

4. Snadněji uklidíte domácnost

Víte, kolik času strávíte týdně úklidem domácnosti? A jaký kus života vám sebere úklid za celý rok? Když má člověk méně věcí, na které sedá prach a špína, logicky má rychleji uklizeno. Není lepší věnovat volný víkend rodině a přátelům, než prachovce a vysavači?

5. Přestanete hledat věci

„Kam jsem zase dal ten …?“ „Neviděla jsi moje …?“ Pokud vám tyto otázky přijdou důvěrně známé, pravděpodobně toho máte doma příliš a ztrácíte přehled, kam jste co odložili. Můžete si být jistí, že v jednoduché minimalistické domácnosti, kde každá věc má své místo, je už nikdy neuslyšíte.

6. Oprostíte se od minulosti

Sentimentální předměty si často necháváme jen proto, že se k nim váže silné citové pouto a vyvolávají v nás emoce. Místo toho, abychom milovali lidi, dáváme svou lásku, čas a energii věcem. Tyto předměty vás můžou podvědomě držet v minulosti a bránit vám udělat krok vpřed vstříc lepším zítřkům. Zbavit se jich nemusí být snadné, když to ale dokážete, možná si začnete více užívat tady a teď.

7. Přestanete se srovnávat s ostatními

Viděli jste vtipnou americkou komedii Keeping up with the Joneses? Obyčejný manželský pár z předměstí v ní zjišťuje, že udržet krok se svými sousedy Jonesovými není vůbec jednoduché. Tahle srovnávací hra ale nemá žádné vítěze, jen poražené. Podrývá naši sebehodnotu a přiživuje touhu vlastnit více, mít nejnovější verzi čehokoliv a být lepší než „oni“. Vztyčte bílou vlajku a odstupte z nesmyslného boje. Prostě buďte sami sebou.

8. Získáte čas na to, co je důležité

Pokaždé, když odpovíme „ano“ na nějakou žádost, prosbu nebo nabídku, dáváme protistraně to nejdražší, co máte – náš čas. Vyslovit „ano“ netrvá déle jak vteřinu, následky nás však můžou pronásledovat roky. Je v pořádku říkat „ano“ na to, co je důležité. A právě v tom spočívá umění minimalismu – říkat „ne“ a být si vědom toho, co mému životu nepřináší přidanou hodnotu.

9. Budete svobodnější

Lehkost, kterou pociťují zkušení minimalisté každé ráno, když se probudí do nového dne a vědí, že bude skvělý už jen proto, že si ho nebudou zbytečně komplikovat, je vysvobozující. Schopnost nechat odejít, vzdát se toho, co nedává smysl, uvědomit si skutečné hodnoty a být nad věcí – to je svobodný život minimalisty.

Chcete si zjednodušit život? Přijďte na kurz nebo přednášku.
Líbil se vám článek? Podpořte tento blog libovolnou částkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *