Šest typů minimalistů

Každý má svou představu o tom, co znamená slovo „minimalista“. Někdo si například vybaví člověka žijícího v téměř prázdném bytě s bílými stěnami, prostým nábytkem a pár doplňky z nerez oceli. Minimalismus však v sobě zahrnuje mnohem širší spektrum životních stylů a způsobů myšlení. Podle kanadské blogerky a koučky Shawny Scafeové existuje šest typů lidí, na které při sledování videí, blogů a podcastů o minimalismu narazíte.

1. Šetrný minimalista

Šetrný minimalista je člověk, co zřídkakdy utrácí peníze. Proto se mu nemůže stát, že by svůj život přeplnil majetkem. Opětovně používá kelímky od jogurtů, ze starých prostěradel šije záclony, pěstuje si vlastní jídlo. Vůbec ho nezajímají nejnovější výstřelky a hi-tech produkty. Nikdy nevyhazuje věci, které stále dobře fungují. Někteří šetrní minimalisté jsou díky své skromnosti skutečně soběstační, někteří naopak můžou působit spíš jako anti-konzumerističtí rebelové bojující proti systému. V každém případě je tento typ minimalistů velmi opatrný, když jde o peníze.

2. Zelený minimalista

Zelený minimalista zaplňuje svůj domov převážně ekologicky udržitelnými produkty. Stejně jako první typ bývá skromný. Když už si něco koupí, je to většinou dražší eko výrobek, u kterého vyžaduje, aby mu sloužil co nejdéle a jeho výroba měla co nejnižší dopad na životní prostředí. V domácnosti vytváří minimum odpadu a líbí se mu zero waste styl. Zeleného minimalistu rozhodně neuvidíte v obchodech „vše za dolar“ s nákupním košíkem plným laciných a nekvalitních cetek, které po pár týdnech skončí na skládce. Rád nakupuje z druhé ruky, eticky a u firem, jejichž misí je ekologická udržitelnost.

3. Nomádský minimalista

Nomádský minimalista dokáže celý svůj život sbalit do jednoho malého batohu. Cestování po světě je pro něj alfou a omegou – drogou, bez které nedokáže existovat. Rozhodně nemá v plánu se usadit na jednom místě a vlastnit dům se zahradou a bazénem. Pokud to jde, využívá dočasné bydlení u přátel nebo rodičů. Jeho oblečení je všestranné a nadčasové, nosí s sebou jen ty nejdůležitější předměty a zná hodnotu opravdu dobrého páru bot. Pro některé nomády je výzvou zjistit, s jak málo věcmi dokážou přežít, pro některé je to jen praktický a efektivní způsob cestování. Nomádští minimalisté nesbírají suvenýry, ale zážitky.

4. Estetický minimalista

Estetický minimalista usiluje o zredukování majetku, tou hlavní motivací je však pro něj sen o čistém a dokonale uspořádaném životním prostoru. Když někde zpozoruje nepořádek, dokáže ho to pěkně vytočit. Zakládá si na tom, že vše musí být uklizené a na svém místě. Věci, které se zrovna nepoužívají, schovává do zásuvek, skříní a krabic, aby je neměl na očích a nenarušovaly harmonický interiér. Sleduje trendy a obklopuje se minimalistickými designovými předměty od známých značek.

5. Extrémní minimalista

Pro extrémní minimalisty je jakýkoliv počet vlastněných předmětů příliš vysoký. Doma už nemají téměř nic, přesto neustále hledají výzvy, jak množství věcí ještě snížit. Tam, kde ostatní minimalisté si jen udržují to, co považují za užitečné a krásné, se extrémní minimalista trápí nekonečnou otázkou: „Jak můžu přehodnotit potřebu této konkrétní věci a nakonec se jí úplně zbavit?“

6. Pozvolný minimalista

Pozvolný minimalista si je vědomý toho, že má příliš mnoho věcí a chce podniknout kroky k jejich vymýcení. Dumá nad tím, jakého haraburdí se zbavit a co si ponechat. Nepořádek pociťuje jako fyzické a emocionální břemeno a bojí se, aby se po vyklizení chaos nevrátil zpět. Když nakouknete do prostoru, kde pozvolný minimalista bydlí, pravděpodobně nebude vypadat jako „zminimalizovaný“. Stále se v něm totiž nachází hromada nepoužívaných a vyřazených věcí, které ještě neopustily domácnost, a proto to celé působí jaksi nedokončeně.

Našli jste se v některé z kategorií i vy?

Zdroje:
Scafe, Shawna. Six Types of Minimalists [online]. Dostupné z: simpleonpurpose.ca

Chcete si zjednodušit život? Přijďte na kurz nebo přednášku.
Líbil se vám článek? Podpořte tento blog libovolnou částkou.

1 Comment

  1. Já donedávna minimalismus neznal. Až jsem jednou narazil na článek o něm pojednávající. A prozřel jsem. Já jsem vlastně nepraktikující minimalista. Najednou mi začalo mé celoživotní počínání dávat smysl. Od dětství nesnesu nepořádek, rozházené věci, spousty krámů všude po pokoji. Vyloženě mě to rozptyluje. Dokud neuklidím na stole, nemůžu nic dělat. To stejné v práci, na počítači, v mobilu, nikde. Také miluji jednoduchá řešení, stručnou a věcnou konverzaci a celkově myšlenky osekat na to podstatné a důležité a nesnáším ztrácet čas činností nevedoucí přímo k cíli nebo k tomu, co je opravdu pro život důležité nebo vytvářet věci, které nemají smysl a užitek mně nebo někomu jinému.

    A tak se pomalu začínám věcí zbavovat a cítím se jakoby volněji. Manželka sice mou touhu po minimalistické domácnosti nesdílí, ale já ji nenutím, i když mě to někdy dohání k šílenství :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *