Proč pít vodu z kohoutku

Je průzračná. Je očišťující. Je energií. Je základem života. Voda. Je to dokonalá bytost.

Když jsem byl malý kluk, rodiče kupovali slazené limonády. Byla jich plná lednice i špajz. A já s mým mladším bratrem jsme je pili každý den. Vzpomínám si, jak otec přijel s naloženým autem ze supermarketu a my jsme museli ty těžké PET láhve odnést do bytu. Teď s odstupem času vidím, jak to všechno bylo zbytečné. Stačilo pít vodu z kohoutku. Rodiče byli zvyklí kupovat balené limonády, ale já jim to nemám za zlé. Snažili se pro nás dělat to nejlepší, co uměli.

Před pár lety se všechno změnilo. Začal jsem se zajímat o zdravý životní styl a uvědomovat si negativní dopady pití slazených a balených nápojů. Dopady na mě a zejména na přírodu. Fakt, že na výrobu jedné PET láhve je potřeba šestinásobek vody, než je její objem¹, je důkazem, jak lidstvo pitnou vodou kolosálně plýtvá. Nechci dále podporovat tento ekologický nesmysl a zatěžovat životní prostředí. Změnil jsem své návyky a používání balených nápojů nekompromisně minimalizoval.

Doma a v kanceláři mám kohoutek s pitnou vodou. Tady je to jednoduché. V restauraci můžu požádat číšníka. Případně si dám čepované pivo (to ale jen výjimečně). Pokud číšník odmítne vodu z kohoutku přinést, nebo za ni účtuje přehnanou částku, zařadím restauraci na blacklist a příště zajdu ke konkurenci. Některým majitelům nedochází, že svým přístupem odrazují zákazníky. Já osobně v restauraci, kde hostům odmítnou vyjít vstříc, utratím mnohem méně. Když vidím ochotný a milý personál, rád si přiobjednám i něco dalšího. A nechám vyšší spropitné. Výsledkem je win-win, spokojenost na obou stranách. Snad to čeští restauratéři pochopí.

Další možností jsou pítka. Bývají na náměstích, na koupalištích, ve wellness centrech. Výhodou je, že nemusím nosit vodu s sebou. Napiju se, když dostanu žízeň. Objevil jsem i mapu s pítky v Praze a Brně. Je to tak prosté a přitom geniální. Ukažme stánkařům a trafikantům, že nechceme jejich balené nápoje, a naopak radnicím, že chceme pítka s vodou na více místech v našem městě.

Výzvou pro mě bylo vypořádat se s kupováním vody na cestách. Co když jsem v přírodě daleko od civilizace a není nablízku žádný kohoutek? Řešení existuje. Je to vodní filtr. Já používám Life Straw. Malé a skladné brčko, se kterým se můžu napít z potoka, z rybníku nebo i z kaluže. Odfiltruje nečistoty a bakterie. Ušetřím tím prostor v batohu, který by zabírala láhev nebo vak na vodu. V případě filtrování vody je důležité si předem zjistit, kde se nacházejí zdroje vody, abyste netrpěli žízní. Taky se nedá aplikovat všude, například v poušti.

Pití kohoutkové vody je příkladně minimalistické. Díky tomu, že voda je jednou z nejkontrolovanějších potravin, bývá relativně kvalitní. A je více jak stokrát levnější než voda balená. Někteří zastánci balené vody argumentují horší chutí vody z vodovodu. Většinou jde jen o placebo efekt. Zlepšit chuť lze dobrým filtrem nebo jednoduše nechat odstát, chlór se odpaří. Tak proč plýtvat penězi, obtěžovat se nošením těžkých lahví a zatěžovat životní prostředí? Nevidím racionální důvod. Piju vodu z kohoutku.

 


  1. waterfootprint.org

Chcete si zjednodušit život? Zkuste Výlety do přítomnosti.

9 komentářů

  1. Přijde mi zbytečné filtrovat vodu z kohoutku. Ale třeba na chalupě máme fitlr Berkey, protože tam není pitná voda a vodu tam prostě potřebujeme, když jsme tam celé léto a nechceme neustále vozit barely vody.

    1. V karafě s kohoutkovou vodou mám doma aktivní dřevěné uhlí, které redukuje chlór a zlepšuje chuť vody. Dá se samozřejmě pít i bez něj, voda z kohoutku je u nás často lepší než voda balená.

  2. Piju vodu z kohoutku. Někdy je chlorem cítit více, někdy méně. Jediné, co mě děsí, je míra odstranění antikoncepce z přečištěné odpadní vody. Možná pitím kohoutkové vody nevědomky posilujeme neplodnost…

    1. Jakube, máte pravdu, kohoutková voda může obsahovat zbytky farmaceutik. Z rozboru vody v Praze v roce 2009 však vyplývá, že jde o tak malé množství, které na zdraví člověka nemá zásadní dopad. Je možné si vodu doma filtrovat aktivním uhlím, to by mělo většinu nežádoucích látek odstranit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *