Oslava narozenin bez odpadu (zero waste)

Balicí papíry na dárky, mašle, stuhy, párty výzdoba, ubrousky, hromady obalů od nápojů a potravin. Tradiční oslava narozenin je spojená s produkcí velkého množství odpadu, který skončí v popelnici. Existuje ale zodpovědnější cesta. Protože je mým dlouhodobým cílem zmenšovat svou ekologickou stopu, rozhodl jsem se letos oslavit narozeniny v režimu zero waste. Dal jsem si závazek, že při přípravě a v průběhu oslavy vznikne nulový odpad.

1. Vytvořit jasná pravidla

Nejprve jsem sepsal všechny důležité informace a rozeslal je hostům. Zdůraznil jsem, jaké mám důvody k bezodpadové oslavě narozenin a požádal je, aby respektovali moje přání. V dokumentu bylo například:

Dárky prosím přineste tak, jak jste je koupili. Nebalte je do dalších papírů, nevkládejte je do sáčků, tašek ani krabiček. Nedávejte na ně žádné stuhy, mašle, visačky, provázky a podobně.

Veškeré jídlo a pití je zajištěno. Na oslavu tedy prosím nic nenoste. Odolejte pokušení péct buchty nebo kupovat brambůrky a jiné slané pečivo.

Během stolování není povoleno používat jednorázové produkty jako jsou ubrousky, párátka a papírové či plastové příbory. Na stole nebudou žádné věci na jedno použití. Části potravin, které se nekonzumují (např. slupky), se využijí jako kompost.

2. Sestavit menu a nakoupit v bezobalových obchodech

Všechny suroviny jsem nakoupil výhradně bez obalů. Při přípravě jídel jsem dával pozor, abych nevytvořil žádný nekompostovatelný odpad.

Přípitek:
Bílé sudové víno
(koupeno ve vinotéce do vlastní lahve)

Předkrm:
Selekce tuzemských sýrů
(koupeno v sýrárně na váhu do vlastní krabičky)

Hlavní chod:
Červená čočka na indický způsob se zeleninou a pečivem
(čočka koupena v prodejně zdravé výživy na váhu do vlastní krabičky, zelenina a pečivo v supermarketu do vlastních pytlíků)

Dezert:
Čerstvý ananas s oříšky v čokoládě
(koupeno v oříškárně do vlastní krabičky, ananas v supermarketu do vlastního pytlíku)

3. Na oslavě hlídat dodržování pravidel

Zvyk je železná košile a zabránit hostům v tom, aby vyprodukovali byť jediný kousek odpadu, nebylo jednoduché. Proto mám radost, že jsme si společně užili oslavu narozenin ohleduplnou k naší planetě. Tu je potřeba chránit, aby na ní i další generace mohly důstojně žít.

Chcete si zjednodušit život? Přijďte na kurz nebo přednášku.
Líbil se vám článek? Podpořte tento blog libovolnou částkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *