Nakupování bez peněženky

Když byla nová, byla krásná a štíhlá. Pak jste ji začali krmit. První kartou, druhou kartou, desátou kartou. Teď se vám sotva vejde do kapsy. Vaše peněženka.

Chytrý mobil místo peněz

Minimalismus není jen o tom, že máte doma méně věcí ve skříních a na poličkách. Je také o tom, že nosíte méně věcí s sebou. Napadlo vás třeba, že byste vyrazili na nákup bez peněženky? A nemusíte mít vedle sebe bohatého mecenáše, který útratu zaplatí za vás. Díky progresivním technologiím (NFC) a službám (Google Pay) můžete dát peněžence volno a nechat ji s klidným svědomím doma v šuplíku.

Podle České bankovní asociace platí bezkontaktně asi dvě třetiny Čechů, což je nejvíc v celé Evropě. Česko se tak v používání moderních platebních metod stalo absolutní špičkou a nejvyspělejším trhem. K placení ale většinou využíváme plastové karty vydávané bankami, které spolu s dalšími kartami (členské, věrnostní, zákaznické) nafukují naše peněženky do obludných rozměrů. Pak se může stát, že se taková peněženka jednoho dne už nevejde do kapsy. Řešení? Digitalizace!

Věrnostní karty v mobilu

Pokud máte chytrý telefon a vaše peněženka přetéká zákaznickými kartami, vyzkoušejte například aplikaci Stocard. Je zdarma, v češtině, bez reklam a bez registrace. Všechny věrnostní karty s čárovým kódem jednoduše „sejmete“ pomocí fotoaparátu a uložíte do aplikace. U těch, které kód nemají, je možnost vložit číslo ručně. V obchodě pak místo peněženky vytáhnete mobil a ukážete kód na displeji. Může se stát, že obchodník má zastaralou skenovací technologii a nedokáže displej smartphonu přečíst. Ani v takovém případě o zákaznické výhody nepřijdete, protože pokladní může číslo věrnostní karty zadat ručně. Digitalizovat se dá i čtenářská karta do knihovny (vyzkoušeno v Knihovně Jiřího Mahena v Brně).

Platební karty v mobilu

Věrnostní karty máme vyřešené, teď ještě platební. Ty jsou o něco komplikovanější. Abych mohl naplno využívat bezkontaktní platby mobilem, budu potřebovat:

 1. chytrý telefon s operačním systémem Android a technologií NFC
 2. banku, která platby mobilem podporuje (jak je na tom ta vaše zjistíte třeba tady)
 3. aplikaci Google Pay, případně aplikaci banky
 4. obchodníka s bezkontaktním platebním terminálem

Platba mobilem je hračka

Otestoval jsem kombinaci Nokia 5 + mBank + Google Pay a placení funguje na jedničku. Nejprve si přidáte kartu do aplikace Google Pay. Při platbě pak rozsvítíte displej na svém telefonu (při částce nad 500 Kč ho musíte odemknout) a přiložíte mobil k terminálu. Na displeji se zobrazí potvrzení platby. Hotovo! Nevýhodou bohužel je, že mobil musí být zapnutý (nabitý), a taky s ním nevyberete peníze z bankomatu, který neumí bezkontaktní výběry.

I platební karty jsou tedy vyřešené. Už zbývají jen dvě věci. Občanský a řidičský průkaz. Přemýšlím, co by řekli příslušníci státní či městské policie, kdybych jim při prokazování totožnosti ukázal vyfocenou občanku v mobilním telefonu.

Digitalizace dokladů by vyřešila dilema, jak se zbavit posledních kousků plastu v peněžence. Prozatím, než vypukne éra identifikace osob pomocí biometrických údajů, se pojďme zbavit aspoň těch karet, které nás bezúčelně zatěžují. Nosíme je v peněženkách každý den, a mnohdy vůbec nevyužíváme. Uložením do smartphonu je budeme mít vždy po ruce.

Je tak krásná a lehká. Není v ní téměř nic. Moje minimalistická peněženka.

Chcete si zjednodušit život? Zkuste Výlety do přítomnosti.

7 komentářů

 1. Bohužel to nejde použít na všechno. Autobus si například kartou nezaplatím 🙂 Ale doufám, že ta doba brzy přijde. V Praze je ti běžné.

  1. Věřím tomu, že brzy bude možné platit za veřejnou dopravu kartou (mobilem) ve většině měst i u nás. Ve světě je to běžné, někde dokonce jinak než bezhotovostně ani nezaplatíte. 🙂

 2. Ta peněženka a papírové peníze mají výhodu v přehlednosti nad tím, kolik toho ztratím. Když mám tisícovku, tak ztratím jen tu tisícovku než budu muset další vyzvednout. Jakmile ale platím digitálně a ještě bezkontaktně nebo na internetu, tak už tak nehlídám, jak moc utratím, neboť bance je víc než jen ta tisícovka v peněžence.

  1. Hlídat přílišné utrácení při digitálním placení můžou různé mobilní aplikace, proti zneužití při ztrátě karty nebo mobilu se lze zase chránit nastavením limitů a dobrým zabezpečením účtu. Ale i hotovost má určité výhody.

 3. Mně ty moderní technologie v placení, v dokladech moc nesedí. Možná je to minimalistické, ale nenápadně, postupně se nás to snaží ovládnout zase z druhé strany. Od úplné digitalizace dokladů je pak už jen krůček k načipovávání lidí.

  1. Jeden doklad by měl stačit. Já zase nenosím řidičák, protože nemám auto, beru ho jen když vím, že budu řídit. Akorát si nejsem jistý, jestli ti na řidičák vydají doporučený balík na poště …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *