Moje minimalistická koupelna

Jestli čekáte tipy, jak si zařídit interiér koupelny dokonale funkčním a tvarově čistým nábytkem, moderní hranatou vanou a luxusními doplňky ve skandinávském stylu, zklamu vás. Tento článek bude o předmětech, které jako minimalista v koupelně používám. Jejich počet jsem ve jménu praktičnosti zjednodušil a zredukoval na nejmenší možnou míru. Vítejte v čistém a harmonickém prostoru bez serepetiček. Možná vás překvapí, jak málo stačí k základní osobní hygieně nebo praní prádla.

Jen 10 věcí

Bývaly časy, kdy se můj koupelnový regál prohýbal pod tunou věcí. Jako teenager jsem hodně řešil svůj zevnějšek a chtěl být atraktivní. K tomu mi měla dopomáhat hromada kosmetických přípravků – tužidla, vosky, gely, krémy, tonika a bůhví co ještě. Trápilo mě akné a myslel jsem si, že čím víc toho na obličej naplácám, tím to bude lepší. Když pominulo bouřlivé období adolescence, psychického zrání a integrace osobnosti (u mě bohužel trvalo déle než je běžné), přehodnotil jsem svůj postoj.

Docvaklo mi, že to, jak člověk vypadá navenek, je pouze odrazem jeho vnitřního světa. Moje kůže fungovala jako monitor zobrazující žalostný stav vnitřního prostoru, který jsem do té doby zanedbával. Tento vhled mi otevřel oči. Místo následků jsem se zaměřil na příčiny. Poté, co jsem přestal úzkostlivě řešit „beďary“ a začal víc pracovat sám na sobě, změnil způsob stravování a přestoupil na zdravější životní styl, se stav zlepšil. I díky tomu používám dnes v koupelně jen 10 věcí. Zajímá vás, jaké to jsou? Pojďme se na ně podívat podrobněji.

1. Ručník

K ručníku asi netřeba dodávat víc. Snad jen to, že doma, kde na rozdíl od cestování nemusím řešit hmotnost a objem věcí, mám velký „froťák“. Dobře saje a je příjemný na tělo.

2. Kartáček

Používal jsem zubní kartáček od Curaproxu, pak mě ale jako milovníka přírody začaly víc lákat ekologičtější materiály. Takže jsem skončil u měkkého bambusového kartáčku Tierra Verde. Je lehounký, šetrný k dásním a plně kompostovatelný. Na cesty si beru jeho dětskou „mini“ verzi.

3. Zubní pasta

Asi víte, že základem péče o zuby je správné mechanické čištění. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že zubní pasta je jen marketing a není vůbec nutná. Existuje i řada alternativ – prášek, tablety nebo třeba kořen salvadory perské. Mám v plánu některou z nich vyzkoušet, prozatím ale zůstávám u klasické pasty. U ní si hlídám, aby měla bio certifikaci a neobsahovala kontroverzní fluór.

4. Mýdlo

Tekuté mýdlo ani sprchový gel u mě nenajdete. Několik lahviček, které se mi dříve povalovaly v koupelně, jsem nahradil jednou jedinou věcí – tuhým mýdlem. Je univerzální, vydrží déle a dá se koupit i bez obalu. Mám rád olivové od řecké značky Knossos vyráběné podle tradičních receptur za přibližně 40 korun.

5. Šampón

Pokud jde o vlasovou péči, tady jsem pořád ve fázi experimentování. Už od dětství se potýkám s lupy a většina přírodních šampónů je nedokáže odstranit kompletně a dlouhodobě, jak bych si přál. Po čase se lupy znovu objeví a hlava nepříjemně svědí. Teď jsem se rozhodl otestovat šampuk (tuhý šampón) Ponio s ichtamolem a pyritionem zinku, který podle některých recenzí prý pomáhá se lupů zbavit.

6. Prací gel

Jednoduchost volím i v případě praní prádla. Na koncentrovaný gel z mýdlových ořechů s levandulí od Tierra Verde si nemůžu stěžovat. Líbí se mi, že ho prodávají i v bezobalovém obchodě, kde mi ho stočí do vlastní láhve. Poradí si s většinou nečistot a na špínu těžšího kalibru přidám odstraňovač skvrn (viz dále).

7. Ocet

Jeden z nejlepších pomocníků, a to nejen v koupelně. V rozprašovači smíchaný s vodou a trochou citronové kúry funguje jako univerzální čistič téměř na cokoliv. Panák octa přidávám i do praní (do přihrádky pro aviváž) – eliminuje zápach, změkčí prádlo a ještě vyčistí pračku.

8. Esenciální olej

Protože konvenční aviváže narušují strukturu vlákna a nejsou vůbec vhodné pro některé druhy oblečení, úplně jsem je z koupelny vystěhoval. Prádlo při praní provoním 10 – 15 kapkami esenciálního levandulového oleje (dávám do přihrádky pro aviváž).

9. Zastřihovač

Holicí strojky, žiletky, pěny nebo gely na holení jsou pro mě dávnou minulostí. Nahradil je zastřihovač – perfektní all-in-one řešení na vlasy, vousy i chlupy. Je pravda, že zastřihovačem nevykouzlíte tvář hladkou jako dětské pozadí, koho to ale ještě dneska vzrušuje?

10. Fén

Už jsem se ho chtěl několikrát zbavit, nakonec se ale nad ním slitoval. Moc často ho nepoužívám. Výhodou fénu je, že může nahradit tužidlo – po správném vyfoukání dostanou vlasy hezký objem i tvar.

Kromě „minimalistické desítky“ mám ještě dvě věci. Do seznamu jsem je záměrně nezařadil, protože jsou uložené mimo koupelnu a vytáhnu je ze šuplíku jen párkrát za rok. Je to gel na vlasy a odstraňovač skvrn. Gel jsem kdysi používal denně, dnes si ho dávám na vlasy jen při výjimečných příležitostech. S vysokou pravděpodobností se s ním jednou rozloučím nadobro. Odstraňovač skvrn mám pro případy, kdy si oblečení zašpiním něčím, co prací gel sám nezvládne. To se ale naštěstí stává zřídkakdy.

Krása je v jednoduchosti a přirozenosti

Ženy možná při pohledu na skromnou výbavu koupelny napadla námitka, že ony toho na rozdíl od mužů potřebují mnohem víc. Nebudu se tu pouštět na tenký led a argumentovat, že většina „šminek“ je naprostá zbytečnost a že by ženy měly dávat na odiv svou přirozenou krásu. Jako zástupce opačného pohlaví mám pro zkrášlování určité pochopení – v případě, že se praktikuje s mírou a ohledem k životnímu prostředí. Kdo z vás má oblast dekorativní kosmetiky vybroušenou k minimalistické dokonalosti, nechť je příkladem pro ostatní a podělí se o své doporučení a rady. Ať už je ale váš názor na make-up jakýkoliv, základní výbava koupelny může být pro muže i ženy totožná.

Moje minimalistická koupelna byla odhalena. Zajímalo by mě, co používáte v té vaší. Prozradíte?

Chcete si zjednodušit život? Zkuste Výlety do přítomnosti.

17 komentářů

  1. Ahoj Patriku, Děkuji za zajímavý článek. Tak jsem se vypravila do své koupelny, abych zjistila, co tam mám 🙂

    1. Zubní pasta bez fluoru, kartáček curaprox + mezizubní kartáček.
    2. šampon na vlasy idylique, pořád hledám ten ok, protože mám přecitlivělou pokožku a po většině konvenčních šampónů mě hrozně svědí hlava. V rozprašovači mám namíchaný jablečný ocet + převařenou vodu, tím přestříkám vlasy po umytí, aby se uzavřely
    3. Tekuté mýdlo, které si vyrábím z tuhého mýdla knossoss + převařená voda + pár kapek es. oleje, mám na umyvadle a používám na ruce také při sprchování
    4. parfém – dostala jsem jako dárek
    5. deodorant kvietok v papírovém obalu
    6. hroznojádrový olej + látkové tamponky na čištění obličeje
    7. nastrouhané mýdlo artemix + prací soda na praní, žlučové mýdlo na skvrny
    8. ocet jako aviváž
    9. pudr lily lolo + malý štětec, rtěnka idylique, korektor idylique, vše používám s mírou, když jdu do kanceláře a při případném naskočení akné, takže vydrží cca na rok minimálně
    10. holicí strojek, ten mám cca od 17 a pořád funguje
    11. kartáč na vlasy + 1 gumička
    12. kalíšek + látkové vložky v taštičce.
    13. Dva ručníky, jeden na ruce a jeden na tělo
    14. nůžtičky na nehty, pilník
    15. toaletní papír

    Hmm, tak vidím, že toho mám oproti ostatním docela dost 🙂 Na vlasy jsem zkoušela mytí marockým jílem — zlepšila se kvalita, ale vypadaly hrozně splihle, mám jemné vlnité blond vlasy a byly tmavé a vypadaly mastně a téměř se nevlnily. To jsem zkoušela cca rok, než jsem to vzdala. Pak jsem zkoušela mytí žitnou moukou, vlasy vypadaly hezky nadýchaně, ale kvalita šla rapidně dolů, objevily se lupy, které jsem nikdy neměla, vlasy padaly ve velkých pramenech, tak to jsem vzdala po půl roce. Potom jsem zkoušela přírodní kosmetiku a v ní pořád hledám, spotřebu nemám velkou a snažím se natahovat intervaly mezi mytím, aby se vlasy nepřesušovaly, ale pořád to není ono. Každý jsme jiný a co vyhovuje jednomu, nemusí druhému a naopak. Jsem zvědavá, jak budeš spokojený se šampukem.

    1. Ahoj Jano, díky za výčet věcí z tvojí koupelny. Máš toho sice víc než já, ale podle mě je to pořád v rozumných mezích minimalismu. 🙂

  2. Dík za tipy. Pořád tak uvažuju, čím nahradíš opalovací krém? Já bych byla každoročně v červnu na škvarek 🙂

    1. Lenko, opalovací krém s minerálním filtrem používám, ale ne v koupelně (spíš na pláži). V našich podmínkách ho částečně nahrazuju olejem z malinových semen, u moře jsem ale zatím netestoval. Zároveň používám i mechanickou ochranu – outdoorový klobouk a oblečení s dlouhými rukávy.

  3. Cau Patriku, defakto celej muj zivotni styl se toci kolem bio drogerie…pouzivam taky bezobalove produkty na prani – stejnej gel jak ty a misto chemicke avivaze i machadlo od stejneho vyrobce, misto deodorantu bio produkt v papirovem obalu s citrusovou vuni od slovenske znacky Ponio, bio krem od Weleda, bio sampon pro podporu a rust vlasu od Natura Siberica, od stejne znacky skvela zubni pasta. Telovy krem od bio znacky Urtekram. Samozrejmosti je bambusovy kartacek, pouzivam nyni z Jysku :)..a jeden tip na zaver je skvela nahrada toxickych zvykacek mentolovymi dropsy ryze organickeho puvodu od znacky Rapunzel. Jediny za co jsem nenasel adekvatni nahradu je gel na vlasy, ktery by vyhovoval, tak uvitam tipy 🙂

    1. Díky za tipy Davide, ten deodorant od Ponia mě zaujal. U gelů na vlasy mám stejný problém, žádný z přírodních co jsem zkoušel netuží tak dobře jako ty chemické.

  4. Přestala jsem se úplně malovat, došla jsem si k tomu až po třicítce. Jsem tmavší typ, takže nepotřebuji nic zvyraznovat, jen škoda, že jsem na to nepřišla dřív. Na výjimečné příležitosti (svatba, důležitá schůzka, večeře s partnerem), mám jednu darovanou kvalitní rtěnku. Přidávám seznam svého kosmetickeho minima 😊

    Tuhy sampon
    Hreben
    Gumicka
    Tuhé mydlo
    Pinzeta
    Bio arganovy olej na obličej
    Zinka na oblicej
    Balzam na rty
    Krem na ruce
    Ziletka
    Nuzky
    Pilnik
    Menstruacni kalisek
    Zubní kartacek
    Mezizubní kartacek
    Parfem
    Deodorant

    1. Danielo, díky za váš minimalistický seznam věcí, které v koupelně používáte. Pro mnohé bude určitě inspirací.

    2. Danielo,
      nemám tak minimalisticky všechno vychytané, jako Vy všichni tady, nepožívám všechno jen přírodní (např. sprchové gely z DM, tuhá mýdla mi přijdou, že to prostě není ono), na praní, úklid, nádobí jen ekoprodukty a věrný ocet 🙂 chodím bez nalíčení (řasenka a stíny, či rtěnka v posledních letech hodně vzácně, třeba se to někdy změní až mi bude xxxxxx, spíš asi ne 🙂

      Ale, co Vám zkusím všem poradit, přestaňte používat deodoranty, není to vůbec potřeba, když jsem to slyšela poprvé asi před rokem v rámci jednoho kurzu od lektorky / vrchní sestry z domova pro seniory, nedovedla jsem si to vůbec představit, ale zkusila jsem to a už je cca rok nepoužívám a „smrdím“ míň než při jejich používání 🙂 Dle její rady, nejsou vhodné ani ty přírodní, přirozené je se potit, v létě se můžeme během dne kolikrát potřebujeme jen trochu omýt čistou vodou, kdo chce i převlékat (ale to není nutné). Mám ráda vůně a roky používám EDT nebo EDP, teď cca 1 až 2x za den.

      Inspirujete mě 🙂 Děkuji 🙂

    3. Maruško, oplachování podpaží vodou místo deodorantu je hodně minimalistické, zasloužíte si obdiv. 🙂 A vůbec nevadí, že nejste ve všem dokonalá, hlavně buďte sama sebou.

  5. s lupinami som bojoval asi 15 rokov, teraz posednych 10 rokov pouzivam sampon od Vichy(na rychlo sa mastiace vlasy) a moj problem je prec v podstate od prveho pouzitia(pre mna je to po tych rokoch stale zazrak)

    inak mi v tvojom zozname chybaju veci na manikuru, mozno nejaky parfem

    1. Jsem rád, že se podařilo se lupů zbavit. Protože manikúru nedělám v koupelně, do seznamu jsem ji nedal, doma ji ale samozřejmě mám. Parfém nepoužívám vůbec, pouze deodorant (místo má v zásuvce v mém pokoji).

    2. Stejný problém, stejné řešení. Sice to není bio značka ale ekzém a lupy zmizely jak mávnutím kouzelného proutku.

      P.S. Od stejné značky a řady existuje i „sensitive“. Zkusila jsem ho jednou a honem rychle poslala dál….. Takže ten rozhodně nedoporučuji.

  6. Zkoušel jste nepoužívat šampón vůbec a mýt si hlavu pouze vodou? Vlasům trvá tak měsíc, než si zvyknou. Začal jsem s mytím bez šampónu v březnu a od té doby super.

    1. Díky za tip Václave, „no poo“ metodu taky zvažuju. Pomohla vám i s lupy?

    2. Asi rok jsem předtím používal tuhý šampón z bezobalového obchodu v Nuslích, tak nevím, jestli zmizení lupů přičítat tomuto šampónu, nebo jeho absenci. Každopádně lupy jsou pryč.

    3. Zatím to vypadá, že u mě je tuhý šampón na lupy optimální řešení. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *