Mimo domov

Když vycestujete na služebku, za vzdálenými příbuznými, na dovolenou nebo na výlet, neberete si s sebou všechno, co máte doma. Nechybí vám šestidílná souprava talířů. Ani nepostrádáte dvanáct párů ponožek, které zůstaly ve skříni. Když jste mimo domov, máte toho míň a přesto vás to nijak zvlášť neomezuje. Dokážete se uskromnit a snést trochu nepohodlí. Proč ale pak máme doma věcí tolik?

Cestování učí jednoduchosti

Tahle otázka mi přišla na mysl, když jsem byl pracovně na horách. Poprvé jsem odjel do Špindlerova Mlýna asi na dva a půl měsíce, podruhé na měsíc. V obou případech jsem vyrazil z domu – tak jako na kteroukoliv jinou cestu – jen s pětatřicetilitrovým batohem. Většinu věcí jsem nechal doma. Do batohu jsem naskládal několik kousků oblečení, barefoot sandály, pončo, tyvek, toaletní potřeby, ručník, skládací krabičku na jídlo, láhev, švýcarský nůž, zápisník, sluneční brýle, sluchátka, laptop a dvě nabíječky.

Ubytovna pro zaměstnance, kde jsem nocoval, byla zařízená minimalisticky. Kromě pračky, dvouplotýnkového vařiče, rychlovarné konvice, miniledničky a pár kousků nádobí tam nebylo nic. Odolal jsem pokušení si prostor dovybavit dalšími předměty a nakoupil jen potraviny, toaletní papír a hadr na vytírání prachu. Teprve až když jsem odjížděl zpátky domů mi došlo, jak prostě a obyčejně jsem v Krkonoších celou tu dobu žil.

Stereotyp omezuje naše vnímání

Za tohle uvědomění jsem ohromně vděčný. Změna lokality – i když jen dočasná – mi pomohla zpochybnit stávající myšlenkové vzorce a rozbít stereotypy. Do té doby jsem si byl téměř jistý, že mám ve svém bytě jen důležité věci, které potřebuju k životu. Je to ale skutečně tak? Začal jsem si klást otázky:

  • Jak to, že mimo domov necítím potřebu používat věci, které mám doma?
  • Neměl bych se některých věcí zbavit, nemám jich zbytečně moc?
  • Může pouhá změna prostředí udělat z běžného konzumního člověka minimalistu?

Možná to bylo tím, že jsem v Krkonoších víc chodil ven a netrávil tolik času uvnitř. Nechyběl mi držák na laptop, který mám doma u postele, abych mohl sledovat filmy vleže. Nepostrádal jsem zvlhčovač vzduchu – jednoduše proto, že na horách mě nedráždil suchý městský vzduch plný zplodin. Obešel jsem se i bez výbavy na „městské“ sporty typu inline bruslení nebo plavecký bazén. Ty jsem jednoduše nahradil vysokohorskou turistikou a k té mi stačily pouze minimalistické trekové boty.

Když jsem se po několika hodinách vyškrábal na vrchol horského hřbetu, zhluboka se nadechl svěžího vzduchu, rozhlédl se kolem sebe a ve svém nitru ucítil moc přítomného okamžiku, s absolutní jistotou jsem věděl, že neexistuje žádná materiální věc, která by dokázala radost z prostého bytí „tady a teď“ překonat.

Zavíráme se do zlatých klecí

Každý z nás žije v určitém prostředí a toto prostředí specifickým způsobem ovlivňuje jeho rozvoj. Naše chování a myšlení je do značné míry podmíněno konkrétní realitou, ve které se právě nacházíme. To vysvětluje, proč se změnily moje priority a rozhodnutí vlastnit určité věci, když jsem změnil lokalitu a nahradil městskou šeď a hluk za zelené a poklidné přírodní scenérie.

Když jsme uvězněni v kancelářích a domovech, které přetékají harampádím a dávají nám iluzi šťastného života, je těžké prohlédnout, jak nás může materiální svět ve skutečnosti ochromovat. Není náhodou, že někteří lidé začali objevovat kouzlo minimalismu až když vycestovali. Opustili byty a domy, které je svazovaly, a vydali se za dobrodružstvím a svobodou.

Chce-li člověk dojít ke skutečnému poznání, jak málo toho k životu potřebuje, je dobré na pár týdnů nebo měsíců opustit domácí prostředí. Nadchněte se pro změnu, i když to může být zpočátku nepohodlné. Cesta hluboké transformace se neobejde bez chyb, zato může přivodit zcela nový přístup k našemu majetku i životu.

Chcete si zjednodušit život? Zkuste Výlety do přítomnosti.

3 komentářů

  1. Ahoj, ano, pri cestovani toho neni fakt tolik potreba. Cca dva roky po sobe jsme jeli na dovolenou vlakem, obe deti meli male kufriky na koleckach a ja s manzelem kazdy batoh. Ale těsně pred odjezdem jsem drive propadala panice a cpala do kapes veci pro vsechny pripady. Nikdy jsem je nevyuzila, tak uz to nedelam 🙂 Ale je fakt těžké odolat, je to asi nějaký instinkt či co 🙂 A dekuji za tip na silikonový špunt do umyvadla, od té doby vozime s sebou a jeto fakt super úspora oblečení, vyuzili jsme pri mesicnim pobytu v lázních, kam jsme teda jeli take vlakem 🙂 Člověk bsi prepere vecer a mnohdy rano je suché, pripadne druhy den.

  2. Souhlas! Cestování určitě učí jednoduchosti. Mám výhodu, že sympatie k jednoduchosti mám odmalička. Tzn. minimalismus pro mě není takovým prozřením, Nicméně mě velmi těší, že pro mnohé je 👌🏽
    Před několika lety jsem jela na týden do Portugalska s 30l batohem, polovinu oblečení jsem neunosila. Léto u oceánu je v tomhle velkej kámoš, plavky a šaty se dají nosit téměř celou dobu. O rok později už jsem cestovala po Chorvatsku s 10l batohem a naprostá spokojenost 😊

    1. Danielo, díky za komentář. Dávám palec nahoru za procestování Chorvatska s 10l batohem. Zdaleka ne každý tohle dokáže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *