5 tipů, jak se seznámit přes internet efektivně

Toužíme po naplňujících vztazích. Chceme být jedním z těch šťastných párů, které denně vídáme na ulicích. Trápí nás, když večer uleháme do postele bez srdečného a láskyplného objetí. Hledání životního partnera považuje většina lidí za dlouhou a strastiplnou cestu s velkým rizikem a nejistým výsledkem. Tak to ale nemusí být. Proces seznamování se na internetu se dá zjednodušit a zefektivnit. Využijte minimalistické triky k navázání dlouhodobého a spokojeného vztahu!

1. Vypilujte svůj profil na seznamce

Prázdné nebo poloprázdné profily na online seznamkách, často bez fotek a základních informací, nikoho nezaujmou. Investujte trochu času a vyšperkujte svůj profil tak, aby byl výjimečný a jednoduše zapamatovatelný. Platí, že čím víc na sebe prozradíte, tím budou lidé ochotnější se před vámi otevřít. Nemusíte psát romány, vyzdvihněte důležité a hodnotné informace. Jasně popište, kdo jste a co hledáte. To vám v budoucnu ušetří čas, protože nebudete muset pořád dokola odpovídat na ty samé otázky.

Podle psychologie.cz uživatelé s aktivními profilovými fotkami (např. jízda na kole) dostávají až o 40% víc zpráv než lidé ukazující jen obličej. Selfíčka před zrcadlem v koupelně jsou out. Radši požádejte kamarády s profi foťákem, jestli by vám neudělali pár originálních záběrů na netradičních místech. Určitě se nechcete propadnout mezi stovky tuctových profilů, které vaše potenciální partnery unudí k smrti a jedním dotekem prstu vás odešlou na hřbitov ztracených případů.

2. Buďte sami sebou a říkejte pravdu

Při vyplňování profilu můžete podlehnout pokušení ubrat si pár roků nebo kil, vylepšit fotku kvantem filtrů, nebo se prezentovat jako „pan dokonalý“ či „slečna bezchybná“. Možná tím do začátku získáte pár bodů navíc, v dlouhodobém horizontu se ale nečestné jednání obyčejně obrátí proti vám. Snažíte-li se být někým, kým nejste, a hrajete před svým (potenciálním) partnerem divadlo, jen jen otázkou času, kdy vaši masku prokoukne a zaděláte si na nepříjemné problémy. Postavte proces seznamování na férovosti, upřímnosti, otevřenosti a pravdomluvnosti. Vaším cílem by neměla být kvantita, ale kvalita.

3. Filtrujte, filtrujte, filtrujte

Většina online seznamek umožňuje filtrovat výsledky podle zadaných parametrů. Byla by škoda to nevyužít. Když víte, že nechcete být ve vztahu s člověkem, který je o 20 let starší a jeho jediným koníčkem je sledování televizních zpráv na Nově, vykalibrujte si filtr tak, aby se k vám dostali jen lidé odpovídající vašim požadavkům. Je-li pro vás čas drahý, nevyplatí se investovat do chatu s lidmi, u kterých je naděje budovat vztah velmi nepravděpodobná nebo dokonce nulová. Dávejte energii těm, kteří si ji zaslouží. A neslevujte ze svých nároků.

4. Dávejte potenciálním partnerům ty správné otázky

Konverzace na seznamovacím portálu se může snadno přehoupnout do klábosení o ničem. Nechcete-li strávit týdny, měsíce nebo dokonce roky zjišťováním, jestli právě ona je ta pravá nebo on ten pravý, je důležité vést konverzaci správným směrem a pokládat klíčové otázky. Po pozdravu a několika úvodních větách se nebojte začít s otázkami na tělo. Místo „Co jsi měla včera k večeři?“ se zeptejte, jaké jsou její životní hodnoty a priority. Buďte konkrétní a zjišťujte podstatné detaily. A především neobtěžujte protistranu otázkami, které už má zodpovězené v profilu.

Klíčové otázky:

Jak bys charakterizoval(a) sebe?
Co očekáváš od života?
Máš nějakou vizi do budoucna?
Dokážeš popsat své silné a slabé stránky?
Jaké jsou tvé životní hodnoty?
Jaké jsou tvé priority?

Jeden správně formulovaný dotaz mnohdy prozradí víc, než deset špatných otázek. Naučte se číst mezi řádky a vycítit, jestli protějšek odpověď dlouho vymýšlí, nebo ji prostě zná a má v dané oblasti jasno. Pak poznáte, jestli jde o mentálně zralého člověka, který to má v hlavě srovnané a ví, kam v životě směřuje. Narazíte-li na někoho takového, o kom si myslíte, že by mohl být vaší spřízněnou duší, nezůstávejte u online konverzace a nabídněte reálné setkání. 10 minut v kavárně je často účinnější než hodiny ve virtuálním světě.

5. Nevzdávejte to a buďte vytrvalí

Někdo má pro seznamování nadání, je atraktivní a charismatický, dokáže působit uvolněně a má vytříbené komunikační schopnosti. Nesmělému a zdrženlivému to může trvat o něco déle. V žádném případě to ale nevzdávejte. Hledání partnera je životní fáze, která vás dokáže mnohému naučit. Buďte proto trpěliví a vděční za vše, co ve chvílích samoty přichází. Když přijmete situaci takovou, jaká je, a nebudete s ní bojovat, šance na nalezení vřelého a dlouhodobého vztahu se exponenciálně zvýší.

Chcete si zjednodušit život? Zkuste Výlety do přítomnosti.

3 komentářů

  1. Tak já ty otázky pochopila jako sama na sebe a článek se mi naopak líbí a prostě souhlas – tak to je na seznamce i v životě 🙂

    1. Je samozřejmě důležité vycítit ten správný moment, kdy otázku položit. Nemyslím si ale, že při policejním výslechu by vám někdo kladl takové otázky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *