14 tipů na Vánoce a originální dárky

Vánoce. Svátky klidu, pohody a rozjímání? Nebo období nekonečného stresu, obžerství, přetékajících popelnic a drancování přírody? Konzumní šílenství nemá s tradičními hodnotami Vánoc nic společného. Pojďme to letos udělat jinak a lépe. Můžeme ulevit nejen této planetě, ale především sami sobě. Strávíme méně času ve frontách a více s těmi, na kterých nám skutečně záleží. Přivítáme pravého ducha Vánoc. Než vyrazíte na nákupy, berte tento článek jako povinnou četbu. Jednoduché eco-friendly  svátky jsou trendem posledních let!

1. Adventní kalendář naruby

Vyzkoušejte obrácený adventní kalendář. Místo nákupu typického adventního kalendáře, který obsahuje víc papíru a plastu než samotné čokolády, si připravte prázdnou krabici a každý den do ní odložte jednu věc, kterou nepotřebujete. Po Vánocích můžete nastřádané věci darovat například charitě.

2. Jeden velký nákup

Necháváte nákupy na poslední chvíli? Přecpaná obchodní centra a všudypřítomné fronty vám náladu nezlepší a připravíte se o spoustu času. Nákupní horečce se však můžete úplně vyhnout. S dostatečným předstihem si ujasněte, co všechno potřebujete obstarat (včetně dárků) a vytvořte si seznam. Pak to můžete „spláchnout“ hromadným nákupem během jediného dne.

3. Elektronické pohlednice

Snadný způsob, jak popřát našim nejbližším pěkné svátky, jsou elektronické pohlednice poslané e-mailem nebo přes sociální sítě. Nic nestojí a dostanou se k adresátovi rychleji než ty papírové.

4. Delegovaný úklid

Mytí oken, praní záclon, utírání prachu, čištění koberců – předvánoční úklid bývá vyčerpávající. Představa, že to všechno budete dělat sami, vás může pěkně vyděsit. Proto zapojte všechny členy domácnosti a delegujte úkoly. Vezměte papír a tužku a vymyslete jasný plán – co, kdy a kdo bude uklízet.

5. Nepečené cukroví

Zbavte se stereotypů a vykročte vstříc zdravějším a jednodušším variantám cukroví. Vaše tělo vám poděkuje, když ho letos ušetříte vražedné dávky bílé mouky a cukru. Lákavé recepty na nepečené a raw cukroví najdete na internetu v hojném počtu a jeho výroba nezabere tolik času. A nezapomeňte, že méně znamená více. Místo deseti druhů cukroví udělejte jen pět.

6. Živý stromek v květináči

Zamyslet by se měl člověk i při nákupu vánočního stromku. Věčné dilema – zda pořídit řezaný, umělý či dokonce žádný – můžete vyřešit šalamounsky. Sežeňte si živý strom v květináči. Na jaře ho můžete přesadit z květináče na zahradu nebo umístit na balkon a používat několik let. Je to ekologické a zároveň chytré – odpadnou každoroční starosti s nákupem nového stromku, jeho přepravou a následnou likvidací.

7. Přírodní ozdoby a dekorace

Nešvarem českých domácností je stromek prohýbající se pod tíhou umělých, kýčovitých a z pochybných materiálů vyrobených ozdob a řetězů. Takové stromky jsou velmi nešťastné a dusí se! Dopřejte jim prostor a místo nákupu vánočních ozdob z Číny buďte kreativnější. Vyrobte si výzdobu z přírodních materiálů, která navíc provoní domácnost. Dobře poslouží například šišky, sláma, křížaly, oříšky, sušené květy nebo sušená kolečka citronů a pomerančů.

8. Nemateriální dárky

Chystáte-li se koupit dárek, měli byste si být stoprocentně jistí, že ho dotyčný opravdu využije. Nechtěný dárek rovná se zklamání na obou stranách, a po tom přece netoužíte. Vždy je moudřejší se raději zeptat, než koupit zbytečnou věc. A nemateriálními dary můžete udělat stejnou nebo dokonce větší radost:

  • poukaz na nákup ve vybraném obchodě
  • jídlo v dobré restauraci
  • adrenalinový zážitek
  • netradiční ubytování
  • vstupenka do kina, do divadla, na koncert
  • uvolňující masáž nebo wellness pobyt
  • permanentka do posilovny, na bazén, na jógu
  • úklid domu nebo hlídání dětí
  • zajímavý kurz nebo workshop

9. Recyklované balicí papíry

Běžet do papírnictví pro celofány či krabice hýřící barvami, které po rozbalení dárků vyhodíte do koše, je pošetilé. Buďte minimalisti a dejte přednost nepotištěnému recyklovanému balicímu papíru. Nebo ještě lépe – využijte papíry co máte doma. Není žádná ostuda, když dárky zabalíte například do novin nebo do obalů od jiných výrobků. A pokud máte kuráž, nebalte dárky vůbec – stanete se průkopníky bezobalových Vánoc!

10. Stop obžerství

Nikdo si nepřeje, aby jeho jedinou vzpomínkou na svátky bylo bolavé břicho z přejídání. Zapomeňte na kvantitu a nahraďte ji kvalitou. Máte-li potřebu se blýsknout před svou rodinou sedmichodovým štědrovečerním menu, pamatujte na to, že pokud někomu přivodíte žaludeční těžkosti, místo očekávané pochvaly vás bude spíš proklínat.

11. Splněná přání dětí z dětských domovů

Jsou-li vaši přátelé altruisticky naladění, lze vánoční dárky pojmout zcela odlišným a bohulibým způsobem. Místo obdarovávání sebe navzájem se můžete dohodnout, že každý z vás udělá radost například dětem z dětských domovů nebo z chudých rodin. Jak takové dárky pořídit a předat najdete třeba na milyjezisku.eu nebo krabiceodbot.cz.

12. Zastavení se v přítomném okamžiku

Není snadné spočinout v přítomném okamžiku uprostřed Vánoc a ocenit jejich ryzí kouzlo. Místo toho, abychom si svátky opravdu užívali, ztrácíme okamžik za okamžikem tím, že neustále vymýšlíme nové činnosti. Udělejte krok zpět a vystupte z vlaku, který stanicí „Vánoce“ projíždí takovou rychlostí, že je sotva zahlédnete z okna. Pusťte si vánoční písně, polibte partnera pod jmelím, dovádějte s dětmi ve sněhu, vychutnejte si vůni horké čokolády a na chvíli zapomeňte na práci. Prostě se zhluboka nadechněte nechte to všechno jít.

13. Prodej nechtěných dárků

Pokud i přes vynaložené úsilí objevíte pod stromečkem nechtěný dárek, nezoufejte. Než ho schovat do skříně nebo pod postel, raději ho prodejte nebo darujte. Výčitky svědomí v takovém případě nejsou na místě. Je lepší, když věc poslouží někomu jinému, než aby na ni sedal prach a zůstala bez užitku. Myslete na to, že za každým výrobkem se skrývá spousta lidské práce a určitě nechcete, aby přišla nazmar.

14. Vánoce na pláži

Poslední vánoční tip je pro ty, kteří se nebojí dělat věci jinak. Vánoce nemusí být jen o uklízení, pečení cukroví, nakupování dárků a zdobení stromku. Co je oslavit třeba na pláži u moře? Když poprosíte Ježíška, nadělí vám dárky pod palmu, připít si můžete drinkem v kokosovém ořechu a jako štědrovečerní večeři si připravíte pár čerstvých mořských ryb na grilu. Nebojte se experimentovat a bourat stereotypy!

Chcete si zjednodušit život? Přijďte na kurz nebo přednášku.
Líbil se vám článek? Podpořte tento blog libovolnou částkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *